تبلیغات
جدیدترین بازی های رایانه ای روز دنیا - نقدو بررسی Assassin’s Creed 2
جدیدترین بازی های رایانه ای روز دنیا
بزرگترین وبلاگ بازی های روز دنیا

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه بیست و هشتم مردادماه سال 1389

 

برای دیدن نقد و بررسی به ادامه مطلب مراجعه نمایید

بعد از به پایان رساندن اولین Assassin’s Creed چه انتظاری از شماره دومش داشتید؟ هر آنچه که در نظر داشتید را به ایده‌های سازندگان بیافزایید، نتیجه می‌شود بازی Assassin’s Creed II. استودیوی یوبی‌سافت مونترئال با گوش کردن به خواسته بازی‌کننده‌ها و از آن مهم‌تر با توجه زیادی که به انتقاد نویسنده‌ها و منتقدین داشت، آنچه که همه انتظار داشتند را روانه بازار کرد. تنوع بیشتر با ساخت ماموریت‌های جدید و ترکیب آن‌ها، شخصیت جذاب‌تر با ورود یک نجیب زاده به ماجرا، داستان بهتر به دلیل تزریق عناصر سینمایی به هسته آن و طراحی دقیق شهرهای ایتالیا در یکی از مهمترین دوران تاریخ، یکی از بهترین بازی‌ها را با نام Assassin’s Creed II تشکیل می‌دهد.

در بازی قبل دیدیم که با یک تکنولوژی جدید که آنیموس نام داشت، دزموند مایلز به دوران جنگ‌های صلیبی رفت و در حافظه یکی از نیاکانش به نام الطائر نفوذ کرد. شرکت آبسترگو با این کار قصد داشت به اشیاء ارزشمند تکه عدن دست یابد. در نهایت دزموند مایلز پس از کشمکش‌های فراوان یکی از تکه‌های عدن را به چنگ آورد؛ اما متوجه شد که شرکت آبسترگو(که به وسیله تمپلارهای امروزی اداره می‌شود) چه اهداف شومی در سر دارد و اگر لوسی استیلمن(پژوهشگر آبسترگو و جاسوس حشاشین) وساطت نمی‌کرد، شاید جان دزموند را می‌گرفتند. با مداخله لوسی، مسئولین شرکت شما را در همان اتاق رها کرده و به نوعی زندانی می‌کنند.

پایان دنیا، سال 2012. داستان از همانجایی ادامه می‌یابد که شما در نقش دزموند مایلز به کمک لوسی از آن محل فرار می‌کنید. سپس لوسی، دزموند را به مکان مخفی حشاشین امروزی برده و او را با دو تن از دوستان خود آشنا می‌کند که دستگاه آنیموس دیگری را ساخته‌اند. آن‌ها از دزموند دعوت می‌کنند که بار دیگر به گذشته سفر کرده و اینبار در نقش یکی دیگر از اجدادش به نام اتزیو آودیتوره دا فیرنزه قرار بگیرد. این کار دو حسن دارد. زمانی که او از آنیموس 2 استفاده کند، به مرور مهارت‌های اتزیو را فرا می‌گیرد و دیگر آنکه می‌تواند تکه‌های عدن بیشتری را پیدا کند.

تولد دوباره، قرن پانزدهم در دوره رنسانس ایتالیا. تمدن بشری از قرون وسطی دارد وارد عصر جدیدی می‌شود. معماری و علم پیشرفت قابل ملاحظه‌ای یافته است. رنسانس از ناحیه توسکانی آغاز شد و مرکز آن شهر فلورانس بود و بعد از مدتی در ونیز هم نفوذ کرد. سال 1476 هنوز فرقه حشاشین پابرجاست؛ ولی جوانی خام به نام اتزیو آودیتوره از هیچ چیز خبر ندارد. پدرش جیووانی آودیتوره، بانکدار شهر فلورانس، قربانی یک توطئه سیاسی شده و به همراه دو تن از برادران اتزیو جلوی چشمان او و مردم شهر اعدام می‌شود. پیش از این ماجرا، جیووانی وصیت خود را به اتزیو گفته بود و جای یک جعبه را به وی نشان داد. اتزیو در آن جعبه لباس فرقه حشاشین را می‌یابد و به سرعت دیگر اعضای خانواده خود را از شهر خارج کرده و به ویلای ماریو آودیتوره(عمویش) می‌برد. ماریو اتزیو را آرام کرده و به او توضیح می‌دهد که چه اتفاقاتی افتاده و ماجرا چیست. اتزیو به دنبال انتقام پدر و برادرانش، یافتن سرنخ‌های بیشتر و در راه تبدیل شدن به یک حشاشین توسط عموی خود آموزش می‌بیند و ماموریت‌هایش را آغاز می‌کند. کسی که در این راه بیشترین کمک را به اتزیو می‌کند دوست خانوادگی آن‌ها، لئوناردو داوینچی مشهور است. اتزیو تصاویر و دست نوشته‌های قدیمی را برای لئوناردو جمع آوری می‌کند. لئوناردو هم در انجام ماموریت‌ها با ساخت سلاح‌های جدید به وی کمک می‌کند.

شخصیت‌های زیادی در شماره دوم بازی وجود دارند که پس زمینه زندگی هر کدام از طریق رابط کاربری بازی قابل دسترسی است. زمانی که ماموریت‌های اصلی را به اتمام برسانید، به حافظه بعدی منتقل می‌شوید و برخی اوقات چندین سال به جلو خواهید رفت. ظاهر اتزیو در هر یک از این دوره‌ها تغییر می‌کند و با تجربه‌تر می‌شود. مهم‌ترین نکته بازی AC2 که در میان دیگر بازی‌های امروزی می‌درخشد، داستان کامل، پر پیچ و خم، مرموز و پر کشش آن است. در ادامه بازی سوالاتی که به ذهنتان خطور می‌کند بیشتر و بیشتر می‌شود و در انتها برخی از ارتباطات کلیدی داستان را خواهید فهمید. همچنین در میانه بازی اشاراتی به بازی قبلی هم می‌شود و نکته شایان ذکر این است که نحوه روایت این اتفاقات بسیار خلاقانه و زیباست. AC2 از آن دسته بازی‌هاییست که پشت هر ماجرایش رازی نهفته است و همیشه دوست دارید بدانید در ادامه چه اتفاقی می‌خواهد بیافتد. داستان زیبای بازی کاملاً در اختیار گیم پلی است و موجب تخریب آن نمی‌شود؛ بلکه آن را متنوع‌تر کرده و تکرار را از بازی دور می‌کند. چیزی که پررنگ‌ترین ضعف شماره اول بود.

جیب زنی، قتل، شنود، نامه‌رسانی و کارهایی از این قبیل را به دفعات در AC انجام داده‌اید و از آن‌ها خسته شده‌اید؟ نگران نباشید اینبار به قدری تنوع به بازی اضافه شده که از همان کارهای تکراری هم در AC2 لذت ببرید! حالا به ویژگی‌های جدید بازی اشاره می‌کنیم تا گستردگی شماره دوم را احساس کنید. از سیستم مبارزات شروع می‌کنیم که یک رکن اساسی در سبک اکشن ماجرایی است. اتزیو از همان ابتدا حملات ابتدایی مانند مبارزه با دست خالی را بلد است و در حین انجام بازی به مهارت‌ها و سلاح‌هایش افزوده می‌شود. اینبار دکمه زنی و چشم بسته بازی کردن اثر بخش نیست و هر دشمن تاکتیک خاصی می‌طلبد. برخی سریع حمله می‌کنند و جاخالی می‌دهند، تعدادی هم(Bruteها) زره محکمی دارند و به راحتی دفاع می‌کنند و با سلاح‌های قدرتمند خود ضربات مرگباری را وارد می‌کنند. در این بین شما آزادید که چگونه خود را تجهیز کنید. می‌توانید به فروشگاه رفته و به نسبت پولی که در جیبتان دارید خرید کنید. انواع سلاح‌های کوچک مشتمل بر خنجر، تیغه، چاقو و دستکش آهنی که سرعت بالاتر، ضربات پیوسته بیشتر و میزان آسیب رسانی کم‌تری نسبت به سلاح‌های سنگین از جمله تبر، شمشیر، نیزه، پتک، چماق، چکش و امثال این‌ها دارند. قابلیت خلع سلاح دشمنان نیز مبارزات را لذت بخش کرده است. می‌توانید نیزه یک Brute را گرفته و بر ضد خودش از آن استفاده کنید یا شمشیر دشمن را گرفته و در حالی که دستش خالیست، گلویش را ببرید.

دشمنان بهتر از همیشه فکر می‌کنند و واکنش نشان می‌دهند. اگر در نزدیکیشان کارهای غیر عادی انجام دهید به شما شک می‌کنند و هر کار خطرناکتان هم برابر است با اخطار جدی ماموران شهر. اگر جسدی را ببینند به پرس و جو برای یافتن قاتل می‌پردازند و مناطقی که می‌توان در آن‌ها پنهان شد را جستجو می‌کنند. در هنگام جنگیدن نیز بهتر عمل می‌کنند و نکته جالب اینکه اگر تعدادشان کم شود و احساس کنند قدرت مقابله با شما را ندارند، پا به فرار می‌گذارند. البته اگر گذرتان به ماموران حاضر بر روی بام‌ها بخورد، کارتان زار است. با تیر کمان، سنگ و هرچه گیرشان بیاید حمله می‌کنند و دست از سرتان برنمی‌دارند. تنها ایراد وارده به دشمنان، عدم توانایی شنا کردن در آب است. به محض اینکه به درون آب بیافتند، غرق می‌شوند.

توانایی‌های اتزیو بیشمار است. مانند گرفتن و پرتاب کردن، حملات گوناگون، سرعت بالا، پرش‌های بلند، شنا و حتی پرواز. هر یک از این قابلیت‌ها بجا و در موقعیت خاصی به شما داده می‌شوند. مثلاً برای ورود به ساختمانی که با تدابیر امنیتی بالایی حفاظت می‌شود و دیواره‌های بلندی دارد با استفاده از ماشین پرواز داوینچی قادر به اینکار خواهید بود. همانطور که پیش از این اشاره شد، در طول بازی پیشرفت خواهید کرد. تیغه‌های دوتایی ابهت مثال زدنی به اتزیو بخشیده‌اند و همیشه از کشتن دو نفر به طور همزمان به وجد خواهید آمد! علاوه بر این می‌توانید تیغه پنهان اتزیو را زهرالود کرده و دشمنان را با اینکار مسموم کنید که در این وضعیت با حالتی دیوانه‌وار به دور خود می‌چرخند و به اطرافیان خود ضربه می‌زنند. بمب‌های دودزا هم برای کور کردن و در مواقع حساس برای فرار یا موارد دیگر به کار می‌آیند. به این‌ها چاقو‌های قابل پرتاب و اولین سلاح گرم در سری AC یعنی تپانچه دستی را هم بیافزایید. از شخصیت اول بازی چه مهارت دیگری می‌خواهید؟

مرحله درشکه سواری و فرار از دست ماموران که با تیرهای آتشین به جانتان می‌افتند یک نمونه از ماموریت‌هاییست که یک بار انجام می‌شود و مانند همین مثال در جای جای بازی وجود دارد. یکی از کامل‌ترین و بهترین بخش‌های بازی، جشن سال نو است. زمانی که همه به رقص و شادمانی می‌پردازند و جو فوق العاده‌ای بر شهر حاکم است. قسمتی که خود از چندین ماموریت متفاوت و جذاب مثل برگزاری مسابقه و رقابت برای دریافت نقاب طلایی تشکیل شده. این نکات هستند که بازی را از یکنواختی خارج کرده و آن را جذاب می‌کنند. ماموریت‌های فرعی نیز به صورت مجزا از طریق افراد مختلف قابل دریافت هستند و هریک سطح دشواری متفاوتی دارند. در ماموریت‌های فرعی ترور، ابتدا به راحتی می‌توانید آن‌ها را به اتمام برسانید ولی هرچه پیش می‌روید این کارها نیز پیچیده‌تر می‌شوند. مثلاً از شما خواسته می‌شود که پنج نفر را بدون اینکه دشمن متوجه شود در نقاط نسبتاً مشکلی ترور کنید.

سال گذشته تنها لباس الطائر را در بازی شاهزاده ایرانی می‌توانستید بپوشید. اما AC2 بجای قرض گرفتن لباس شاهزاده، مکانیزم اصلی گیم پلی آن بازی را با خود به همراه دارد. مراحلی با ساختار مشابه به بازی‌های شاهزاده ایرانی به عنوان ماموریت‌های فرعی در شماره دوم AC قابل بازی هستند. این مراحل در مناطق مخفی شهر شامل مقبره‌ها، غارها و سرداب‌ها انجام می‌شوند و محیطی تاریک با پازل‌های مکانیکی دارند که با استفاده از مهارت‌های پلتفورمینگ خود می‌توانید آن‌ها را فتح کرده و در نهایت گنجی را بدست آورید. این مناطق توسط ماموران حفاظت می‌شوند و پایان هر کدام از این مراحل، مجسمه و مومیایی اشخاص مشهور قرار دارد.

مینی گیم‌های دیگری نیز در بازی وجود دارد که متفاوت از ماموریت‌های فرعی دیگر هستند. مانند پیدا کردن 100 پر عقاب برای مادر اتزیو، یافتن مجسمه‌های کوچک و قرار دادن آن‌ها سر جای خود و مهم‌ترینشان اسکن کردن علامت‌های حجاری شده بر در و دیوار با استفاده از توانایی بینایی عقاب که پس از اسکن هر کدام وارد مینی گیم‌های دو بعدی و معمایی می‌شوید که پس از حل کردن 20تای آن‌ها یک ویدئو با عنوان "واقعیت‌ها" آزاد می‌شود. حل این معماها ممکن است حتی ده دقیقه به طول بیانجامد و به راحتی به نکاتشان پی نخواهید برد. در کل ارزش بازی بسیار بالاست و با اینکه تنها شامل بخش تک نفره است، ساعت‌ها سرگرمتان می‌کند. این جزئیات است که AC2 را از دیگر بازی‌ها متمایز می‌کند.

در سطح شهر می‌توانید تعاملاتی با محیط داشته باشید که همیشه شما را در جریان بازی قرار می‌دهند. اگر مامورین به شما شک کنند به میزان تحت تعقیب بودنتان افزوده می‌شود و برای شناساییتان پوسترهایی از چهره اتزیو در سطح شهر نصب می‌شود. برای مقابله می‌توانید این پوسترها را بکنید یا به سخنرانان رشوه دهید تا بر ضد شما صحبت نکنند. همچنین در طول داستان با سران گروه‌های مختلف مثل دار و دسته دزدان، جناح‌های مخالف و ... آشنا می‌شوید که از آن پس می‌توانید از افرادشان کمک بگیرید. مثلاً می‌توانید از گروه‌های چند نفره مسلح برای مبارزه و از دختران برای فریب و پنهان شدن از دید دشمنان استفاده کنید. اما از همه جالب‌تر سخاوتمندی اتزیو و پخش مشت مشت سکه‌هایش بر روی زمین است که پیر و جوان را با استقبال عجیبی مواجه می‌کند!

مانند بازی قبلی بیهوده وقتتان تلف نمی‌شود. ایستگاه‌های مسافرتی این اجازه را می‌دهند که در ازای پرداخت پول، به راحتی و طی چند ثانیه به محل مورد نظرتان منتقل شوید. شهرکی که ویلای خانوادگی آودیتوره در آن قرار دارد در ابتدا بسیار کهنه است و بسیاری از تجهیزاتش نیاز به بازسازی دارند. پس از صحبت با معمار شهر شما می‌توانید بر کارهای او نظارت داشته باشید و با صرف هزینه دستور تعمیر و نوسازی بخش‌های مختلف شهر مانند بانک، حفاظ زندان، دریچه‌ها، فروشگاه‌ها و ... را بدهید تا کسب و کار در شهر رونق یابد. با اینکار بر ارزش شهرک افزوده می‌شود و سهمی از درآمد حاصله به صندوق ویلا واریز می‌شود. این بخشی از کسب درآمد شماست. با انجام ماموریت‌های اصلی و فرعی هم مانند قبل پول دریافت می‌کنید. خرید لباس، زره، نقاشی، سلاح، نقشه گنج، دارو و دیگر اجناس اجازه نمی‌دهد جیب اتزیو پر بماند. نقاشی‌های خریداری شده به تابلوهای موجود در ویلا اضافه می‌شوند. همینطور سلاح‌ها و زره‌ها جای مخصوص به خود را دارند و همیشه با مراجعه به ویلا قابل تعویض می‌باشند.

طراحی دقیق ساختمان‌ها و حتی مناطق اطراف شهر مثال زدنی هستند. در هر شهر و هر زمانی که به نقاط مرتفع می‌رسید و نگاهی به اطراف میاندازید، با منظره چشم نواز تازه‌ای روبرو می‌شوید. در روز درخشش آفتاب بر روی آب و در شب ابرهای حجم داری که در حال حرکت هستند و در کل احساس جریان داشتن زندگی. طراحی هنری بازی حرف ندارد و بافت‌های با کیفیتی سطح مدل‌هایی با تعداد چند ضلعی بالا را پوشانده‌اند. هر قسمت زمین پوشش گیاهی خود را دارد و داخل شهر نیز پستی و بلندی، کثیفی و باز هم نوع پوشش منحصر به خود را دارد. برج‌ها، پل‌ها و آب‌راه‌های شهر ونیز علاوه بر زیبایی ظاهری، برای تطابق با سیستم پلتفورمینگ بازی به خوبی طراحی شده‌اند. لباس‌ها و اشیاء تاریخی نیز یادآور زندگی در آن دوره هستند. البته برخی ایرادات فنی موجب شده‌اند گرافیک بازی بهترین و کامل‌ترین نباشد. محو شدن و ظاهر شدن قایق‌ها و سایه‌ها، خشک شدن دشمنان یا راه رفتن روی هوا که البته کم پیش می‌آید و همچنین حرکت یا جابجایی تکه تکه سایه‌ها از جمله مشکلات گرافیکی AC2 هستند. البته تعداد اندکی از مدل‌ها و شخصیت‌ها نیز کیفیت به مراتب پایین‌تری نسبت به اکثر مدل‌های پرجزئیات بازی دارند.

بازی در ایتالیا انجام می‌شود، شخصیت‌ها نیز به زبان ایتالیایی مسلط هستند پس چرا زبان بازی باید انگلیسی باشد؟ از بخش تنظیمات، زبان بازی را بر روی ایتالیایی قرار دهید و از لهجه ناب در دیالوگ‌ها لذت ببرید. سازنده‌ها علاوه بر این دو زبان، زبان‌های اسپانیایی، آلمانی و فرانسوی را نیز در این بسته ارزشمند گنجانده‌اند. صداپیشه‌ها به بهترین نحو دیالوگ‌ها را ادا کرده‌اند؛ اما گاهاً پیش می‌آید که صدای دو شخصیت از نظر بلندی صدا همخوانی نداشته باشد. گذشته از این صداگذاری بازی به خوبی انجام شده. وقتی در شهر قدم می‌زنید صدای پچ پچ کردن مردم به گوش می‌رسد و در سویی سخنرانان فریاد می‌زنند که ای مردم چنین است و چنان. موسیقی‌های بازی شنیدنی و عالی هستند. همچنین نوازندگانی که با لباس مضحک خود در نقاط مختلف شهر به سراغتان آمده و شروع به خواندن می‌کنند نیز لحظات مفرحی را برایتان به ارمغان خواهند آورد!

با این وجود که مدت زمان ساخت AC2 بسیار کمتر از بازی قبلی بود، تا حد بسیار زیادی نواقص آن گرفته شده و تنوع آن افزایش یافته است. چه کسی بدش می‌آید که سفری به گذشته کرده و با شخصیت‌های تاریخی همچون لئوناردو داوینچی دیدار کند؟ به دلیل پیوسته بودن ماجراهای این سری بازی‌ها، طرفدارانش به هیچ عنوان نباید شماره دوم را از دست بدهند. پایانی مرموز در انتظارتان است.
طبقه بندی: نقد بازی ها، 
ارسال توسط Moein Esfehanei
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما درمورد مطالب این وبلاگ چیست؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
تبلیغات